Zadržiavanie dažďovej vody zníži vaše náklady
Klimatické zmeny sa prejavujú v podobe prívalových dažďov a rastúcich teplôt, čo sú priame dôsledky ľudských aktivít na našej planéte. Jednou z možností, ako môžete prispieť k ochrane životného prostredia a zníženiu nákladov je využívanie zachytenej dažďovej vody. V našej poslednej aktualite sme sa zmienili o tom, že na pozemku Senec-Lužianky by ste mali mať retenčnú nádrž na zachytávanie dažďovej vody minimálne 3 m³. V tomto článku sa hlbšie povenujeme tejto téme.
Zadržanie vody v krajine má viacero pozitívnych dopadov. Prispieva k obnove prirodzeného kolobehu vody, zmierneniu sucha a zvyšovaniu zásob podzemnej vody pre budúce generácie. Okrem toho zadržiavanie dažďovej vody pozitívne ovplyvňuje miestnu mikroklímu, podporuje malý vodný cyklus a pomáha v boji proti suchu. V neposlednom rade šetrí aj vašu peňaženku.
Domácnosti na Slovensku
V domácnostiach na Slovensku je bežné využívať pitnú vodu na úžitkové účely, ako sú polievanie záhrady, umývanie áut, napúšťanie bazénov, splachovanie toaliet a podobne. Na tieto účely je možné efektívne využívať aj dažďovú vodu. Pre rastliny, kvety a plodiny v záhrade je pritom výživnejšia ako klasická voda zo studne či vodovodu, pretože je mäkká a neobsahuje soli ani chlór.
Priemerná spotreba vody na obyvateľa na Slovensku je približne 80 až 130 litrov denne. Kvalitná pitná voda je najčastejšie používaná na všetky bežné účely. Približne polovica z toho by mohla byť nahradená úžitkovou vodou. Ak túto časť nahradíme dažďovou vodou, nielenže výrazne prispievame k ekologickému správaniu, ale tiež ušetríme značné množstvo financií za vodné a stočné. Pritom ročný úhrn atmosférických zrážok v Bratislave a okolí je približne 600 mm na 1 m, čo pri streche s plochou 100 m2 znamená až 60 m³ vody, ktorú je možné zachytiť a využívať.
Zaujímavé je, že na prípravu jedla a pitie sa využíva len zanedbateľných 4 % z celkovej spotreby. Zvyšok sa využije na splachovanie toalety, kúpanie sa, pranie a podobné činnosti. Súčasne je dôležité uvedomiť si, že prístup k čistej vode nie je samozrejmý a to sa odráža aj na jej narastajúcej cene. Nehovoriac o probléme zbytočného plytvania pitnou vodou.
Ako zachytávať dažďovú vodu
Zachytávanie dažďovej vody nie je zložité a stáva sa trendom a neoddeliteľnou súčasťou moderných stavieb. Najefektívnejšie sa voda zachytáva a využíva pomocou podzemných nádrží, ktoré sú z dlhodobého hľadiska najlepším spôsobom skladovania dažďovej vody. Chladné a tmavé prostredie a konštantná teplota vody umožňujú jej dlhodobé uchovanie a zabraňujú jej znehodnoteniu.
Výber optimálnej nádrže
Pri výbere optimálnej nádrže je k dispozícii niekoľko možností, vrátane oceľových, betónových, sklolaminátových a plastových variantov. Plastové nádrže sú veľmi obľúbené hlavne kvôli svojej nízkej hmotnosti, jednoduchej manipulácii a dlhej životnosti. Ich inštalácia je menej náročná na stavebné práce a údržba je nenáročná.
Voľba typu nádrže na dažďovú vodu nie je závislá iba od geologických podmienok, ale aj od účelu. Je dôležité zvážiť, či ju budete využívať len na zavlažovanie záhrady, alebo ju chcete využiť aj ako úžitkovú vodu v domácnosti (napríklad pri splachovaní toalety). Veľkosť nádrže by mala byť prispôsobená veľkosti plochy strechy a množstvu zrážok v konkrétnej lokalite.
Podzemné plastové nádrže AQUAstay sú vyrobené z polyetylénu a sú certifikované aj pre skladovanie pitnej vody. Vyrábajú sa rotačným odlievaním, čo zaručuje ich vysokú pevnosť a odolnosť. Nádrž je 100% vodotesná, nepriepustná a odolná voči deformáciám. Po uplynutí jej životnosti je možné ju plne recyklovať.
Využitie a výhody podzemnej nádrže na vodu:
- Polievanie záhrady
- Požiarna nádrž
- Umývanie auta
- Napúšťanie bazénov
- Náhrada spotreby pitnej vody v domácnosti
- Úspora peňazí
- Možnosť celoročného využitia
Zadržiavanie dažďovej vody je jednoduché, ekologické a ekonomicky efektívne riešenie. Aj keď si to vyžaduje menšiu investíciu na začiatku, v dlhodobom horizonte sa vám táto investícia vráti. Ak máte záujem o konzultáciu, alebo návrh konkrétneho riešenia, vyplňte dotazník na webovej stránke, alebo kontaktujte zástupcu spoločnosti Sady s.r.o.:
Kontaktná osoba: Štefan Varga, predajné miesto Triblavinská 3191, 900 25, Chorvátsky Grob
Telefón: +421 915 999 356
Email: bratislava@sadysk.eu
Konkrétne riešenia a možnosti využívania dažďovej vody vám čoskoro predstavíme v ďalšom pripravovanom článku.