Využitie dažďovej vody v domácnosti

30 aug 2023
Využitie dažďovej vody v domácnosti

Viete, pri ktorých činnostiach je možné využiť dažďovú vodu? Koľko pitnej vody viete ušetriť? Ako sa takáto voda skladuje a udržiava? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Využívanie dažďovej vody sa stalo bežnou praxou vo vyspelých krajinách. Nielen nové, ale aj staršie budovy sú často vybavené systémom na zadržanie dažďovej vody. Tento trend sa začína presadzovať aj u nás a stáva sa štandardom nových stavieb. Často si uvedomíme, koľko vody spotrebujeme až v momente, keď dostaneme účet za vodné a stočné. Našťastie existujú rôzne spôsoby, ako môžeme spotrebu vody znižovať. Takmer polovicu našej dennej spotreby vody vieme nahradiť dažďovou vodou.

Kvalita vody, ktorú potrebujeme, sa líši v závislosti od konkrétnej činnosti. Pri činnostiach, kde je voda v priamom kontakte s naším telom, musíme používať pitnú vodu. To zahŕňa aktivity ako varenie, pitie, umývanie riadu, alebo osobnú hygienu. Pri ostatných činnostiach môžeme bez obáv využiť dažďovú vodu – pri splachovaní toalety, zalievaní záhrady, praní či umývaní auta.

senec-luzianky-vyuzitie-dazdovej-vody-v-domacnosti

Možnosti využitia dažďovej vody

Polievanie záhrady

Na polievanie jedného m2 záhrady miniete minimálne 10 litrov vody. Pitná voda je príliš cenná na to, aby sme ju používali na polievanie záhrady, keď máme k dispozícii alternatívu.

Dažďová voda je pritom prospešná pre rastliny, plodiny a pôdu, pretože nie je slaná, a teda neprispieva k zasoľovaniu pôdy. Navyše, je bez chlóru. Celková mineralizácia takejto vody sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 100 mg/l.

Pranie

Na jedno pranie sa minie okolo 50 litrov vody. Využitie dažďovej vody na pranie je výhodné, pretože lepšie rozpúšťa pracie prášky a nezaťažuje ani práčku vďaka svojej mäkkosti. V dlhodobom horizonte teda nemusíte kupovať žiadne zmäkčovače vody. Mydlo a prací prášok sa v nej oveľa rýchlejšie a dôkladnejšie rozpustia a napenia, čo znamená, že ho spotrebujeme oveľa menej, ako sme zvyknutí. Niektorí výrobcovia pračiek už ponúkajú modely, ktoré majú dve oddelené prípojky na vodu – pitnú a dažďovú.

Umývanie auta a čistenie

Dažďovú vodu môžeme využívať aj pri umývaní áut, bicyklov, upratovaní a čistení v tých miestach, kde nie je nevyhnutná hygienicky nezávadná pitná voda. Táto alternatíva je ekologicky aj ekonomicky prospešná, keďže v týchto prípadoch sa využíva vysoké množstvo vody. Pri ručnom umývaní auta môže byť spotreba vody na jedno umytie 100 – 200 litrov.

Splachovanie WC

Spotreba vody na spláchnutie WC závisí od typu toalety. Staršie modely toaliet môžu spotrebovať až 13,6 litra vody na jedno spláchnutie. Moderné, úspornejšie modely iba 6 litrov, modely s dvojitým spláchnutím 3 litre na ľahké spláchnutie. Pri použití úspornejšieho modelu človek spotrebuje denne okolo 30 litrov vody, pri staršom modeli až 68 litrov. Veľké množstvo pitnej vody ušetríte využitím dažďovej vody. Vďaka jej mäkkosti sa navyše zabráni upchávaniu WC vodným kameňom, čo znižuje potrebu silných čistiacich prostriedkov.

Systémy pre využívanie dažďovej vody

Ako sme si už povedali v predchádzajúcom článku, ideálnou možnosťou je zachytávanie dažďovej vody do podzemnej nádrže.

Riešenie STANDARD

Je navrhnuté pre majiteľov domov, ktorí chcú využívať dažďovú vodu na vonkajšie použitie – polievanie ich záhrady alebo skleníka, chcú udržať zelený trávnik, prípadne chcú umyť svoje auto, napustiť bazén a podobne. Dažďovú vodu zhromažďujeme do nádrže, v ktorej je nainštalované automatické ponorné čerpadlo s hadicou, ktorá je ukončená v malej šachte umiestnenej priamo v trávniku. Stačí len pripojiť rýchlospojku s hadicou a voda je pripravená na použitie.

senec-luzianky-podzemna-nadrz-riesenie-standard

Ako spoločnosť vníma Jaroslav Škrovánek, DOAS a.s., vedúci odboru developerských činností: Spoločnosť Sady, s.r.o. odporúčam a oceňujem za environmentálny prínos v oblasti životného prostredia. Vyrábajú prefabrikované recyklované PVC nádrže, ktoré sú pripravené na mieru formou skladačky. V novej mestskej štvrti Senec-Lužianky sú retenčné nádrže povinnosťou. Poskytujú prírode priestor na postupné vsakovanie nadbytočnej vody počas intenzívnych dažďov a zabraňujú prípadným škodám na majetku. Retenčné nádrže majú svoje miesto v enviro prostredí a sú praktické pre viaceré využitia.

Riešenie PROFI

Je určené pre majiteľov domov, ktorí chcú dažďovú vodu využívať aj vnútri domu, napríklad na splachovanie alebo pranie. Dažďovú vodu zhromažďujeme do nádrže a v technickej miestnosti domu nainštalujeme filter na mechanické nečistoty a kompletný automatický systém s trojcestným ventilom (ktorý dokáže prepínať medzi dvoma zdrojmi vody). V prípade nedostatku vody v nádrži, systém automaticky prepne na čerpanie z hlavného zdroja vody. Po doplnení vody v nádrži sa systém opäť vráti na dažďovú vodu.

senec-luzianky-podzemna-nadrz-riesenie-profi

Spoločnosť Sady s.r.o. vám prináša rôzne riešenia pre optimálne využívanie dažďovej vody vo vašom dome. Ak máte záujem o konzultáciu, alebo návrh konkrétneho riešenia, vyplňte dotazník na webovej stránke, alebo kontaktujte zástupcu spoločnosti Sady s.r.o.:

Kontaktná osoba: Štefan Varga, predajné miesto Triblavinská 3191, 900 25, Chorvátsky Grob
Telefón: +421 915 999 356
Email: bratislava@sadysk.eu

Odoberajte novinky o komunitnom živote a bývaní vo Vašej novej štvrti